HOME

podhursky.cz


Underhill


Zdeněk Podhůrský

Zdeněk PodhůrskýNarozen 21.3.1959 v Praze. Vyrůstal jsem v uměleckém prostředí, otec byl vynikající loutkář, přesto jsem vystudoval jsem Střední průmyslovou školu stavební. Nakonec jsem ale nastoupil umělecký směr na DAMU a v roce 1984 dokončil obor herectví.

Od téhož roku jsem byl členem Pradivadla ( pražského avantgardního divadla bez vlastní scény), za několik let jsem měl za sebou několik desítek menších a středních rolí v ČT, v koprodukčních filmech, v devadesátých letech přišly i role větší (Cesta na jihozápad, K bariérám, Když v ráji pršelo, Černí baroni, Princezna Jasněnka atd..).

Po rozpadu Pradivadla v roce 1988 jsem postupně hostoval v Kolínském divadle, ve Stavovském divadle a v Divadle E. F. Buriana v Praze…

V roce 1990 jsem na čas pod vlivem transformace divadelního a uměleckého prostředí, barevných proměn mnohých zásadních osobností z rudé na modrou , zběhl od veškerého divadelního a filmového dění , a živil se jako prodejce naivních obrázků na Karlově mostě. Tehdy jsem zkusil vyřezávat ze dřeva loutky a díky zděděnému talentu po otci jsem se začal úspěšně živit i jako loutkář a řezbář.

V roce 1992 jsem ale z Karlova mostu nakonec odešel, a otevřel si jako spolumajitel svou první, malou galerii naivního umění v Praze.

Vrátil jsem se ale také opět k divadlu a k filmu ( Laterna Animata, Divadlo bez zábradlí, a Ta Fantastica - první setkání s muzikálem - Krysař, role Vraha).

Od roku 1992 se stal na mnoho let mým hlavním oborem dabing a úprava a režie českého znění. K tomu jsme ještě s bývalou partnerkou otevřeli druhou a postupně i třetí galerii v Praze s naivním zaměřením, které je mi blízké.

V roce 2003 jsem se stal moderátorem soutěžního pořadu „Pálí vám to?“ v TV Nova, od té doby se věnuji i moderování.

V roce 2004 jsem odprezentoval svoji první fotografickou výstavu.

V roce 2005 byla vydána má knížka dětských básniček, nazvaná Všelicosy.

V roce 2006 jsem založil rockovou kapelu Underhill a začal pracovat na vydání autorského CD , které nakonec vyšlo v roce 2008 a odstartovalo koncerty s kapelou .

V roce 2007 jsem moderoval několik měsíců magazín Top Show na Top TV…

Od února 2007 hostuji Divadle Kalich v několika muzikálech. Téhož roku si mě TV Nova vybrala jako jednoho ze čtyř mužských zástupců VIP tanečníků do několikaměsíční soutěže Bailando.

Od roku 2009 jsem se stal na jeden rok majitelem a provozovatelem restaurace v Praze. Od tohoto roku jsem také moderátorem autorských pořadů pro Public TV.

V roce 2010 z nedostatku času ukončil veškeré mimoprofesní podnikání, a už se věnuji pouze herectví, moderování a hudbě.

Mé koníčky jsou Fotografování, koně, psaní (texty, poezie, scénáře) a hudba.